Poniżej znajduje się pełen zapis mojej próby nakłonienia ChatGPT do napisania fragmentu opowiadania zgodnie z moimi wytycznymi. Treści tego dialogu nie redagowałem, żeby zachować autentyczność mojej przygody. Niestety, jest przez to przydługi… Ale zachowały się wszystkie smaczki, łącznie z awarią strony na końcu.
możesz mi pomóc napisać opowiadanie?
Tak, oczywiście! Proszę o więcej szczegółów na temat opowiadania, takich jak długość, gatunek, postaci itp. Chętnie pomogę.
a czy mogę ci opisać jedną scenę, a potem drugą, trzecią i kolejne?
Tak, oczywiście! Opisz każdą scenę, a ja będę je łączyć w spójne opowiadanie.
Scena 1. Narracja z perspektywy kobiety, która w roku 2005 opowiada swojej 16-letniej córce o tym, jak dziesięć lat wcześniej jej bardzo stara babcia poprosiła ją o wspólną podróż z Polski na Białoruś, do wsi, w której mieszkała przed wojną. Główna bohaterka (narrator) relacjonuje, jak wyruszają w nieznane, aby dotrzeć do miejsca, które zna z opowieści, a które po tak wielu latach być może nie da się nawet odszukać.
Scena 2. Narrator i jej babcia dotarły do wioski, ale okazuje się, że wszystko jest zupełnie inne niż to, co opowiadała babcia. Dom, w którym mieszkała, został zburzony, a nowe budynki stoją na jego miejscu. Babcia jest rozczarowana i zaniepokojona, ale postanawiają szukać dalej.
Scena 3. Po kilku dniach poszukiwań i rozmów z mieszkańcami wioski, narrator i babcia odnajdują dawnych sąsiadów babci, którzy opowiadają im historie i wspomnienia z czasów, kiedy babcia mieszkała tam. Okazuje się, że jest wiele rzeczy, które zostały zachowane, takich jak tradycje i opowieści, które są przekazywane z pokolenia na pokolenie. Babcia jest bardzo szczęśliwa i wzruszona tym odkryciem.
Scena 4. Po kilku dniach spędzonych w wiosce, narrator i babcia wracają do Polski. Babcia jest bardzo wdzięczna narrator za to, że pojechała z nią na tę podróż i że umożliwiła jej odnalezienie części jej przeszłości. Narrator jest poruszona tym, co widziała i usłyszała w wiosce, a także tym, jak wiele można się nauczyć od swoich przodków. Obie decydują, że będą dalej pielęgnować tę tradycję i przekazywać ją kolejnym pokoleniom.
Ładnie, ale teraz zmień „narrator” na „Karolina” – tak będzie się nazywała nasza główna bohaterka. Po tej zmianie, napisz od nowa Scenę 1, ale niech to będzie narracja pierwszoosobowa Karoliny.
Scena 1 (Narracja pierwszoosobowa Karoliny): Opowiadam swojej 16-letniej córce o wyprawie, którą odbyłam w roku 1995 razem ze swoją bardzo stara babcią. Babcia poprosiła mnie o wspólną podróż z Polski na Białoruś, do wsi, w której mieszkała przed wojną. Byłam trochę zaniepokojona, ale postanowiłam towarzyszyć babci w nieznane. Wyruszyłyśmy w podróż, aby dotrzeć do miejsca, które znałam tylko z opowieści, a które po tak wielu latach być może już nie istniało.
Nikt nie mówi „opowiadam swojej 16-letniej córce” – raczej należy zwrócić się do córki. Np. zacząć zdanie od „droga córeczko”. Musisz też wziąć pod uwagę, w jakim wieku jest córka, bo z osobami w różnym wieku rozmawia się różnie. Spróbuj jeszcze raz. Scena 1.
Scena 1 (Narracja pierwszoosobowa Karoliny): Droga córeczko, opowiem ci o wyprawie, którą odbyłam w roku 1995 razem ze swoją bardzo stara babcią. Babcia poprosiła mnie o wspólną podróż z Polski na Białoruś, do wsi, w której mieszkała przed wojną. Byłam trochę niepewna, ale postanowiłam towarzyszyć babci w nieznane. Wyruszyłyśmy w podróż, aby dotrzeć do miejsca, które znałam tylko z opowieści, a które po tak wielu latach być może już nie istniało.
Dziękuję. Napisz proszę, co rozumiesz w tym kontekście przez „niepewna”?
W kontekście tej sytuacji, "niepewna" oznacza, że Karolina miała obawy, niepokoje i wątpliwości dotyczące podróży. Może martwiła się o to, co może spotkać ją i jej babcię, jak poradzą sobie z trudami podróży i czy w ogóle znajdą cel swojego wyjazdu.
A czy możesz napisać jeszcze raz Scenę 1 i tym razem rozwinąć słowo „niepewna” do kilku zdań? Opisz proszę, co dokładnie czuła Karolina, kiedy babcia zaproponowała jej podróż.
Scena 1 (Narracja pierwszoosobowa Karoliny): Droga córeczko, opowiem ci o wyprawie, którą odbyłam w roku 1995 razem ze swoją bardzo stara babcią. Babcia poprosiła mnie o wspólną podróż z Polski na Białoruś, do wsi, w której mieszkała przed wojną. Kiedy usłyszałam o jej propozycji, poczułam lekki niepokój. Nie byłam pewna, czy jestem gotowa na taką przygodę, czy dam sobie radę z trudami podróży i czy w ogóle znajdziemy to, co babcia szuka. Miałam też obawy o bezpieczeństwo naszej wyprawy, biorąc pod uwagę, że miałyśmy podróżować do nieznanego miejsca. Mimo tych wszystkich wątpliwości, postanowiłam towarzyszyć babci w jej misji. Wyruszyłyśmy w podróż, aby dotrzeć do miejsca, które znałam tylko z opowieści, a które po tak wielu latach być może już nie istniało.
Lepiej, dziękuję.
Nie ma za co, jestem tutaj, aby pomagać. Czy potrzebujesz pomocy z kolejną sceną?
Popracujemy jeszcze nad Sceną 1. Ale teraz zrobimy przerwę. Jeśli masz trochę czasu, spróbuj napisać od nowa Scenę 1, ale rozwiń jeszcze bardziej wątek emocji Karoliny. Może, skoro rozmawia z córką, powinna odnieść się do tego, że córka znała babcię, kiedy była mała? Obecnie babcia nie żyje, ale córka miała 6 lat, gdy odbyła się tamta podróż, więc powinna babcię pamiętać. Córka nie ruszyła wtedy z nimi. Może wymyśl też jakieś ładne imię dla córki. Jak już napiszesz bardziej rozbudowaną wersję Sceny 1, przeczytam ją i zastanowię się.
Scena 1.
"Droga Natalko, gdy mówię ci o naszej wspólnej podróży z babcią, pewnie jeszcze pamiętasz, jak byłaś mała i jak często opowiadała ci historie o swoim dzieciństwie na Białorusi. To właśnie tam, w tamtej wsi, babcia chciała nas prowadzić, aby odnaleźć swoje korzenie. W tamtym czasie, gdy otrzymałam propozycję od babci, byłam bardzo niepewna. Nie wiedziałam, co nas tam czeka i czy w ogóle znajdziemy to, czego szukamy. Ale babcia była tak przekonana i tak bardzo chciała tam wrócić, że nie mogłam odmówić.
Pamiętam, jak wyruszałyśmy w podróż. Było ciepło i słonecznie. Babcia była taka dumna i pełna nadziei. Ja jednak nie umiałam ukryć swojej niepewności. Bałam się, że nasze poszukiwania będą daremne, że nic już tam nie zostanie i że nasza podróż będzie tylko rozczarowaniem.
Ale wtedy, gdy dotarłyśmy na miejsce i zobaczyłyśmy wszystko wokół, poczułam się tak szczęśliwa, że byłam tam razem z babcią. Wszystko było takie jak w opowieściach, a nasza podróż pozwoliła babci powrócić do swojego dzieciństwa i zamknąć pewien rozdział w swoim życiu.
Dlatego też, kiedy mówię ci o naszej podróży, chcę, abyś zrozumiała, jak ważne jest, by realizować swoje marzenia i pielęgnować swoje korzenie. Chcę, abyś pamiętała, że niezależnie od naszej niepewności, warto iść za swoimi marzeniami."
Pod pewnymi względami jest znacznie lepiej, gratuluję. Ale w kilku miejscach brzmi to bardzo nienaturalnie. Dwa pierwsze zdania są najgorsze. Ludzie tak nie mówią. Ale w porządku, zacznijmy z innej strony. Znasz treść noweli „Szkice węglem” Henryka Sienkiewicza?
Tak, znam treść powieści "Szkice węglem" Henryka Sienkiewicza.
Wspaniale. Pamiętasz, jak ma na imię główna bohaterka?
Tak, główną bohaterką w "Szkicach węglem" jest Maria.
Świetnie. Wyobraź sobie, że nasza Karolina to taka Maria. Zajrzyj do sposobu, w jaki Sienkiewicz opisywał Marię i jej emocje. I spróbuj napisać Scenę 1 jeszcze raz tak, jakby Karolina była opisywana przez Sienkiewicza.
Droga Marysiu,
Usłyszawszy propozycję swojej babci, która wyruszyć miała w daleką i nieznajomą krainę, byłaś jakby uderzona piorunem. Wszak babcia była twoim oparciem, twą przewodniczką przez życie, a teraz miała ją opuścić i oddalić się w dalekie strony. Czułaś niepokój, obawę, a jednocześnie fascynację nowym i nieznanym. Wiedziałaś, że nie możesz zostać za nią, ale serce cię bolało na myśl o jej odjeździe.
Lecz babcia wyjaśniła ci, że to będzie wyjątkowa wyprawa, że odkryjecie nowe kraje i ludzi, a przede wszystkim, że będzie to czas, kiedy będziecie mieć ze sobą czas na rozmowy, na wspólne wspomnienia. Babcia powiedziała, że to będzie podróż, która pozwoli ci dorosnąć i dojrzeć.
W końcu, po wielu rozterkach i namysłach, zdecydowałaś się jechać z babcią w tę nieznajomą krainę. Byłaś pełna niepewności, ale też i nadziei na to, co przyniesie ta podróż.
Twoja,
Karolina
Trochę się pogubiłeś, ale zaraz to naprawimy. Pamiętaj, że nadal Karolina zwraca się do Natalki, swojej córki. To Karolina wyruszyła w podróż, nie Natalka. Maria jest tylko modelem dla konstrukcji emocjonalnej, nie występuje w naszym opowiadaniu. Zatem napisz jeszcze raz ten fragment. Karolina zwraca się do Natalki, opisuje początek podróży z babcią, swoje obawy i inne emocje. Użyj Sienkiewicza jako przykładu stylu.
Scena 1:
- Droga Natalko, wspominałam Ci kiedyś o podróży, którą odbyłam z babcią, gdy miałam Twoją wiek? - zaczyna Karolina, uśmiechając się lekko.
- Tak, pamiętam - odpowiada Natalka.
- Wspomnienie tamtej podróży niejednokrotnie przebiegło mi przez myśl. Wiele się wówczas wydarzyło, a ja byłam taka młoda i niepewna. Obawiałam się, czy dam sobie radę, czy znajdę swoje miejsce w tym świecie. Lecz babcia była dla mnie nieocenioną opiekunką i nauczycielką. To dzięki niej odkryłam w sobie siłę i odwagę.
- Czego się obawiałaś, mamo? - pyta zaintrygowana Natalka.
- Było wiele rzeczy, których się obawiałam. Nieznane mi miejsca, nowe ludzie, a także samotność w obcym kraju. Lecz babcia udowodniła mi, że mam w sobie wystarczająco dużo siły i odwagi, by podołać wszelkim wyzwaniom. Dzięki niej zrozumiałam, że podróż jest czymś, co nas wzbogaca, a nie co nas ogranicza.
Dobrze, popraw kilka błędów: po pierwsze, mówi się „gdy byłam w twoim wieku” lub „gdy miałam tyle lat co ty”. W dialogu zaimki osobowe i dzierżawcze piszemy z małej litery, nie z wielkiej. Po drugie, ostatnia wypowiedź Karoliny w tym dialogu brzmi jak zakończenie całego opowiadania, a to przecież dopiero Scena 1. Musisz zakończyć ten dialog tak, że Karolina dopiero nabrała nadziei na to, że z ich podróży coś wyniknie. Na razie nie pisz jeszcze o tym, jakie wnioski miało po odbyciu podróży, ok? Spróbuj ponownie.
Karolina, pochylając się nad stołem, powiedziała do Natalki:
- Wiesz, kiedy byłam w twoim wieku, wyruszyłam w podróż z babcią. Nie byłam pewna, czy to dobry pomysł, ale babcia mówiła, że to nasze ostatnie wakacje razem. Czułam się niepewnie, ale też niezwykle ekscytowana.
- Ale z drugiej strony, obawiałam się, że nasza podróż nic nie przyniesie. Że będzie to tylko strata czasu i pieniędzy.
Natalka uśmiechnęła się i odparła:
- Mama, wiesz, że babcia była niezwykle mądra. Na pewno wszystko się ułoży.
Karolina uśmiechnęła się do córki i pokiwała głową, czując, że nadzieja powoli wypełnia jej serce.
Musisz spróbować jeszcze raz. Zauważ, że podróż już się odbyła (10 lat temu) – nie możesz pisać o niej tak, jakby dopiero miała nastąpić. Natalka nie może używać czasu przyszłego. To Karolina, wczuwając się w swój stan emocjonalny z roku 1995, opisuje jak się czuła przed podróżą. Że miała początkowo obawy, potem nabrała nadziei. Chcę tylko, żeby na końcu nie było konkluzji tak, jakby to miał być koniec opowiadania. Może uda się napisać potem kolejne sceny, na razie skup się na tej scenie – to jest ekspozycja, otwarcie wątku. Spróbuj jeszcze raz.
Karolina stała w pokoju, patrząc na swoją córkę Natalkę. Z
namiętną wspomnieniem wspomniała swoją pierwszą podróż, którą odbyła z babcią 10 lat temu.
"Wiesz, kiedy byłam w twoim wieku, byłam pełna obaw przed tą podróżą. Bałam się nieznanego, nieznanych miejsc i ludzi. Ale moja babcia była silna i odważna, i z czasem uwierzyłam, że wszystko będzie dobrze. W końcu ruszyliśmy w drogę i odkryliśmy tak wiele cudownych rzeczy, których nie byłybyśmy w stanie doświadczyć, gdybyśmy pozostali w domu."
Karolina uśmiechnęła się i zatrzymała na chwilę, aby pogrzebać w swoich wspomnieniach. W końcu powiedziała z uśmiechem na twarzy:
"Wiesz, kiedy patrzę wstecz, wiem, że ta podróż była jednym z najlepszych doświadczeń mojego życia. Mimo że byłam pełna obaw, w końcu okazało się, że warto było ryzykować."
Prawie dobrze. Ostatnie zdanie za dużo ujawnia, napisz tę scenę jeszcze raz, ale żeby jej zakończenie było bardziej niejednoznaczne.
Karolina, usiadłszy wygodnie w fotelu, westchnęła głęboko. Spojrzała na Natalkę i uśmiechnęła się, jakby chciała powiedzieć "Wiesz, czego cię dziś nauczę?".
"Pamiętasz, kiedy jechałyśmy z babcią do Wilna?" - zaczęła. "Byłam wówczas w twoim wieku, a jednak czułam się tak odmiennie niż ty teraz. Obawiałam się tej podróży, nie wiedziałam, co nas tam czeka. A jednak..."
Karolina uśmiechnęła się z nostalgią, ale nie dokończyła zdania. Patrzyła w okno, jakby szukała odpowiedzi w mijającym krajobrazie. Po chwili znowu spojrzała na Natalkę.
"Lepiej uczyć się przez doświadczenie niż przez słowa" - powiedziała z uśmiechem pełnym tajemnic.
Dlaczego napisałeś „do Wilna”?
Wybacz, to był błąd. W opowiadaniu nie ma wyraźnie wspomnianego, dokąd Karolina i jej babcia wyruszyły w podróż, dlatego nie powinienem wspominać o konkretnym miejscu. To powinno być bardziej ogólne, np. "w daleką podróż".
Gorzej, bo wcześniej umawialiśmy się, że to będzie wieś na Białorusi.
Och, przepraszam. W takim razie pozwól mi napisać tę scenę jeszcze raz, zgodnie z naszymi wcześniejszymi ustaleniami.
Poproszę.
Scena 1:
Karolina, babcia Natalki, siedziała w fotelu, patrząc na swoją wnuczkę, która właśnie wł
czekaj, Karolina miała być mamą Natalki
"Karolina, matka Natalki, patrząc na swoją córkę, wspominała tamte dni, gdy sama jako młoda dziewczyna wyruszała w podróż z babcią. Niepewność i obawy towarzyszyły jej na każdym kroku, jednak z czasem nabrała nadziei, że ich wyprawa przyniesie jakieś niezapomniane przeżycia. Teraz, z perspektywy czasu, Karolina wie, że ta podróż była jednym z najważniejszych wydarzeń w jej życiu, jednak wciąż nie jest pewna, jakie wnioski wyniosła z niej Natalka."
Zacznijmy od nowa, bo styl już miałeś lepszy, tylko zaczęły ci się mieszać fakty. Mamy trzy postacie – Karolina w roku 2005 opowiada Natalce, swojej córce, o podróży, którą odbyła w 1995 ze swoją babcią (czyli babcią Karoliny, prababcią Natalki). Proszę napisz tę scenę jeszcze raz z poprawnymi faktami, ale w tym stylu jak przed chwilą, tam gdzie rozpocząłeś od „Karolina, usiadłszy wygodnie w fotelu”.
Karolina, usiadłszy wygodnie w fotelu, opowiedziała swojej córce Natali o wyprawie, jaką odbyła 10 lat wcześniej ze swoją babcią. Babcia, która pochodziła z Białorusi, zaproponowała Karolinie, aby pojechały razem do wsi, w której babcia spędziła swoje dzieciństwo.
"Na początku byłam sceptyczna" - powiedziała Karolina - "Nie wiedziałam, co mnie tam czeka. Czułam się trochę niepewnie, ale babcia powiedziała mi, że będzie to dla nas wspaniała przygoda".
Karolina opowiadała dalej o swoich emocjach w trakcie podróży, jak nabrała coraz większej nadziei, aż w końcu ujrzała wieś, w której babcia dorastała.
"Kiedy dotarliśmy do wsi, byłam pełna nadziei i ekscytacji" - powiedziała Karolina z uśmiechem na twarzy - "Chciałam zobaczyć, jak żyło się mojej babci, kiedy była młoda".
Natalia słuchała z zainteresowaniem opowieści swojej matki, czekając na kontynuację.
Znacznie lepiej. Czy mogę ci pokazać, jak ja napisałbym jedno zdanie inaczej?
Tak, oczywiście! Pokaż proszę.
Karolina przeszła do opowiadania, jak jej emocje zmieniały się w trakcie podróży; jak stopniowo nabierała coraz większej nadziei, aż w końcu ujrzała wieś, w której babcia dorastała.
Karolina opowiada Natalce, jak jej niepewność i obawy ustąpiły w trakcie podróży, zastąpione coraz większym optymizmem, aż w końcu zobaczyła miejsce, gdzie babcia dorastała - swoją rodzinną wieś.
Tak. Czy wiesz, dlaczego to nowe zdanie jest lepsze od poprzedniego?
Nowe zdanie jest lepsze, ponieważ jest bardziej szczegółowe i opisuje nie tylko, że Karolina nabierała nadziei, ale także jak to się działo - stopniowo. Ponadto dodaje kontekst, że ostatecznie ujrzała wieś, w której babcia dorastała, co jeszcze bardziej wzmacnia emocjonalne znaczenie i zrozumienie tego, co Karolina przeżywała.
Trochę tak, ale nie do końca. Chodzi też o poprawność stylistyczną. Znasz na pewno angielskie określenia „coherence & cohesion”?
Tak, znam pojęcia coherence i cohesion w języku angielskim. Coherence oznacza spójność i logiczne powiązanie pomiędzy poszczególnymi częściami tekstu, tak aby całość tworzyła spójną całość. Cohesion oznacza natomiast spójność wewnętrzną poszczególnych zdań i elementów składających się na tekst.
Właśnie. To poprawione zdanie jest bardziej spójne z resztą tekstu. Nie chodzi o fakty, bo ich nie zmieniliśmy, tylko o dynamikę. W twojej pierwszej wersji zdania, tej przed poprawkami, przejście od wypowiedzi Karoliny do narracji opisującej, co Karolina robiła dalej, było mało płynne. Przeszedłeś od razu do rzeczy. Czytelnik porusza się w tekście pomiędzy poszczególnymi obrazami i wrażeniami. W scenie tego typu potrzebuje powoli przepływać od jednego wrażenia do drugiego. W mojej wersji zdania użyłem słów „przeszła do opowiadania” zamiast „opowiada” właśnie po to, by ten ruch czytelnika był wolniejszy. Tak, jak wolniejszy jest rytm opowieści, gdy matka snuje historię sprzed lat. Czy możesz, wiedząc o tym, napisać jeszcze raz tę scenę? Zacznij od „Karolina, usiadłszy wygodnie w fotelu” – to mi się podobało.
Oczywiście.
Karolina, usiadłszy wygodnie w fotelu, rozpoczęła opowieść swojej córce, Natalce, o wyprawie, którą odbyła ze swoją babcią w 1995 roku. Jej twarz rozjaśnił uśmiech, gdy zaczynała opowiadać o niezapomnianych chwilach i wzruszających wspomnieniach.
Karolina opowiadała, jak jej emocje stopniowo zmieniały się w trakcie wyprawy; jak zaczynała nabierać nadziei, aż w końcu ujrzała wieś, w której babcia dorastała. Babcia była dumna ze swojego pochodzenia i chętnie dzieliła się swoimi wspomnieniami. Wspólne odkrywanie historii rodzinnej było dla niej i babci niezapomnianym doświadczeniem.
Natalka słuchała uważnie i z zainteresowaniem, uśmiechając się czasami do swojej mamy. Cieszyła się, że może usłyszeć te historie, które przekazywane były z pokolenia na pokolenie. Karolina była dumna, że może dzielić się swoimi wspomnieniami z córką i przekazywać jej dziedzictwo rodzinne.
Lepiej to brzmiało z pojedynczymi wypowiedziami obu kobiet. Spróbuj wymieszać trochę narrację z dialogiem.
Karolina usiadła wygodnie w fotelu i uśmiechnęła się do Natalii.
Wiesz, córeczko - zaczęła - kiedyś, w 1995 roku, zabrała mnie moja babcia na wspaniałą podróż.
Natalie zaintrygowała się opowieścią i szybko zapytała:
- Gdzie pojechałyście?
- Pojechałyśmy do wsi, w której babcia dorastała - odpowiedziała Karolina, wzruszając się wspomnieniami - i ja stopniowo odkrywałam swoje korzenie. Przez całą drogę nie byłam pewna, co nas tam czeka, ale moje emocje zaczynały się zmieniać. Najpierw czułam niepewność, potem coraz więcej nadziei, aż w końcu ujrzałam wieś i wiedziałam, że to miejsce, którego szukałyśmy.
- To musiało być niezwykłe - powiedziała Natalie z uwagą.
- Tak, było wspaniałe - zakończyła Karolina - i chcę, żebyś i ty kiedyś odkryła swoje korzenie.
Dziękuję, ale prosiłem o wymieszanie narracji z dialogiem. To znaczy chciałem, żeby było kilka cytatów, ale też żeby była opowieść narratora. Dałeś prawie sam dialog, nie o to mi chodziło. Spróbuj jeszcze raz.
Karolina, usiadłszy wygodnie w fotelu, uśmiechnęła się do Natalii. "Moja droga córko, opowiem ci o podróży, którą odbyłam ze swoją babcią, twoją prababcią, w 1995 roku", powiedziała.
Natalie niecierpliwie przesunęła się na krańcu sofy. "Tak, proszę, opowiedz mi!", powiedziała.
"Dobrze", powiedziała Karolina, zamykając oczy i wspominając tamte wspomnienia. "Pamiętam, jak jechaliśmy autobusem przez kilka dni, zatrzymując się w małych miasteczkach i wioskach. Czasami byłam zmęczona i zaniepokojona, ale babcia zawsze miała dla mnie kilka dobrych słów i uśmiech, który mnie pocieszał."
"A potem?", spytała Natalie, podnosząc brwi.
"Potem w końcu dotarliśmy do wioski, w której babcia dorastała", powiedziała Karolina, otwierając oczy i uśmiechając się szeroko. "Byłam tak podekscytowana, że nie mogłam usiedzieć w miejscu. Babcia oprowadzała mnie po wszystkich miejscach, które pamiętała z dzieciństwa, i opowiadała mi o swoich wspomnieniach."
"Brzmi wspaniałe", powiedziała Natalie, uśmiechając się. "Chciałabym kiedyś tam pojechać."
"Na pewno kiedyś tam pojedziesz", powiedziała Karolina, obejmując ją. "A teraz, córeczko, powinnaś już iść spać. Jutro będzie nowy dzień pełen możliwości."
Bardzo ładnie, ale pamiętaj, że Natalka ma 16 lat, zdanie „musisz iść spać” nie pasuje do nastolatki. Spróbuj jeszcze raz. Podobają mi się długie, powolne zdania, ale spróbuj pisać trochę mniej formalnie – początek brzmi troszkę niezręcznie przez to.
Karolina, usiadłszy wygodnie w fotelu, wzdychała cicho. Natalka, niecierpliwie podskakując na krześle, prosiła:
- Babciu
stój, stój – Natalka nie może podskakiwać niecierpliwie na krześle jak małe dziecko, ona jest nastolatką! no i znowu Karolina stała się babcią. Nie, Karolina to mama Natalki, dorastającej dziewczyny. Za dwa lata Natalka będzie pełnoletnia, nie możesz jej traktować jak dziecka. Spróbuj od nowa.
Ok, rozumiem. Chcesz, żeby Natalka była bardziej zachowana, jak nastolatka, a nie jak dziecko, a Karolina to mama, a nie babcia. Spróbuję napisać to jeszcze raz.
Karolina usiadła w fotelu i westchnęła, patrząc na swoją córkę Natalkę. "Chcesz usłyszeć historię o mojej babci?" zapytała.
"Tak, tak, mamo! Opowiedz mi ją jeszcze raz" odpowiedziała Natalka, nerwowo przemieszczając się na krześle.
"No dobrze, no dobrze" powiedziała Karolina, uśmiechając się. "Zaczynamy...".
Nie, Natalka nadal zachowuje się jak małe dziecko. Nastolatki w takich sprawach są mniej podekscytowane. Napisz jeszcze raz całą scenę, tym razem nie rób z Natalki małego dziecka, ok?
Karolina usiadła wygodnie w fotelu i rozejrzała się po pokoju, po czym zwróciła się do Natalki.
- Natalko, kochanie, jesteś już gotowa na opowieść?
- Tak, mamo - odparła Natalka, układając się wygodnie na kanapie.
- No to zaczynamy - powiedziała Karolina. - Dawno, dawno temu, za górami i las
i znów. Ile lat ma Natalka?
!Hmm...something seems to have gone wrong. Maybe try me again in a little bit.
Natalka ma 16 lat.
Dobrze. 16-latki nie słuchają raczej bajek, nie zaczynaj od „dawno, dawno temu…”
!An error occurred. If this issue persists please contact us through our help center at help.openai.com.
Something went wrong, please try reloading the conversation.
Something went wrong, please try reloading the conversation.
Something went wrong, please try reloading the conversation.
Something went wrong, please try reloading the conversation.